Pierwsza wizyta u psychologa?

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?
Dawniej sądzono że do psychologa chodzi się tylko z objawami „szaleństwa” czy też załamania nerwowego. Tymczasem psycholog pomaga nie tylko w leczeniu ciężkich zaburzeń psychicznych, ale również w zwyczajnych nerwicach, depresjach, lub chwilowych kryzysach życiowych.
W kulturze nastawionej na powierzchowność i natychmiastowe zadowolenie pojawia się wiele osób, które czują się zagubione. Nie mogąc się odnaleźć w życiu codziennym, często doświadczają one co raz to nowych trudności.
Czasem mogą też powstawać sytuacje, w których występuje rozbieżność między tym, co osoba chce, a tym co robi. Odczucia typu: „ja to zawsze mam pecha”, „nic mi się nigdy nie udaje, a inni mają dobrze”, „inni mają udane związki a ja nie mogę sobie nikogo znaleźć” są często napotykanym problemem, z którym nie musisz pozostać sam/a.

Oto przykładowe takie sytuacje:

  • Czasem, w chwilach głębszej refleksji, czujesz się wyraźnie niezadowolona/y z całego swojego życia lub jakiegoś jego aspektu. Nie potrafisz jednak sam/a odnaleźć sensu tego, w czym tkwi problem. W tym wypadku psycholog, orientując się w mechanizmach powstawania problemów, pomaga je zdefiniować, docierając poprzez odpowiednio prowadzoną rozmowę do tego, co kryje się w Twojej nieświadomości.
  • Znasz swoje problemy i wiesz z czym lub z kim są związane, potrafisz je doskonale zdefiniować i nawet czasem „rozwiązywać”… jednak mimo wszystko ciągle na nie natrafiasz. Pojawiają się podobne konflikty z różnymi ludźmi w różnych sytuacjach, lub też orientujesz się, że pewien rodzaj problemów często się powtarza. W tym wypadku psycholog pomaga dotrzeć do poziomu nieświadomego, gdzie być może kryje się prawdziwa natura problemu.
  •  Sytuacja stagnacji, w której mimo swoich najlepszych chęci zmiany stanu rzeczy nie potrafisz dokonać żadnego postępu – to kolejne miejsce, gdzie profesjonalna pomoc może okazać się przydatna. Najprawdopodobniej w takim przypadku napotkałe/aś na jakąś nieświadomą blokadę, z którą mimo wysiłku nie możesz nawiązać kontaktu. W takim przypadku psycholog stara się dotrzeć do nieświadomych motywów braku progresu.

 

Dobra wiadomość – rozwój osobisty:
Jako psycholog dążę do tego, aby moi pacjenci byli na jak najlepszej drodze do zdrowienia. Mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Psychoterapia, jaką prowadzę, to nie tylko pomoc w dotarciu do rządzącej Tobą nieświadomości. Wizyta w gabinecie to przede wszystkim nauka – nauka samego siebie. Uczysz się, jak działasz w różnych sytuacjach i odkrywasz ukryte motywy swojego postępowania, co pozwala na trwałe zmiany w Twoim życiu.

Bez wysiłku…
Psychoterapia psychodynamiczna działa jakby „od środka”. Dzięki niej, nie musisz wkładać dodatkowego wysiłku w zmiany, jakie mają zajść w Twoim życiu (oczywiście poza pracą na sesji terapeutycznej). Często dzieją się one „same” – dzięki uświadomieniu sobie dotychczasowych nieświadomych celów, jakimi się kierowała/eś. Oznacza to, że pracując z terapeutą nad sobą i swoimi celami wcale nie musisz „postanawiać poprawy” ani postanawiać więcej się „tak” nie zachowywać.

Objawy – czyli to co na zewnątrz…
Objawy to dolegliwości stworzone przez obronne mechanizmy nieświadomości. Występują, gdy nieświadomość chroni nas przed uświadomieniem sobie różnych trudnych emocji lub stanów, z którymi czasem nie umiemy się pogodzić i w związku z tym nie dopuszczamy do siebie.

Objawy w ciele
Objawem może być np. tak zwana somatyzacja – czyli dolegliwości sugerujące obecność choroby somatycznej (ulokowanej w ciele) przy jednoczesnym braku fizycznych przyczyn takiego stanu rzeczy. Przykładem mogą być:

  • bóle brzucha lub innych części ciała,
  • problemy z przewodem pokarmowym,
  • wysypki skórne, kaszel, duszności,
  • wymioty,
  • nudności,
  • kłucie / bóle serca,
  • drgawki,
  • zaburzenia mowy,
  • zaburzenia seksualne, np. erekcji,
  • i wiele innych objawów pochodzących z ciała.

Krótko mówiąc, taka sytuacja ma miejsce, kiedy lekarze specjaliści w danej dziedzinie (np. kardiolog, gastrolog, dermatolog, etc.) nie znajdują żadnych fizycznych przyczyn Twoich dolegliwości, a lekarstwa przynoszą jedynie chwilową poprawę. Ponadto, jeśli przewlekle zażywamy lekarstwa, cierpimy na skutki uboczne wywoływane przez nie (zwłaszcza narażając swoje nerki i wątrobę), a sytuacja, w której dolegliwości fizjologiczne (często leczone tradycyjnymi metodami przez lekarzy) mają komponent psychologiczny zdarza się niezwykle często.

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?
Na pierwszej wizycie przyjrzymy się Twojemu problemowi, aby wstępnie ocenić na czym on polega i zdecydować czy kwalifikuje się do terapii. W sytuacji, w której, z rożnych powodów, okaże się, że podjęcie psychoterapii nie będzie możliwe lub wskazane, możesz skorzystać z pomocy psychologicznej. Jest to jedno lub kilka spotkań, podczas których możesz wspólnie z psychologiem przyjrzeć się swojemu problemowi, dostać poradę, skorzystać z wiedzy profesjonalnej oraz spojrzeć na dręczący Cię problem z innej perspektywy.
Jeśli potrzebujesz głębszych i bardziej gruntownych zmian w życiu lub w swojej osobowości, np. chcesz nauczyć się budować bardziej satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi, chcesz zbudować trwały związek, lub chcesz nauczyć się reagować w bardziej dojrzały sposób, etc., psychoterapia może okazać się właściwą formą pomocy. Podczas psychoterapii masz szanse nauczyć się nie tylko rozpoznawania własnych reakcji, ale też sposobu myślenia, dzięki któremu zaczniesz brać pod uwagę nieświadome motywacje kierujące Twoim zachowaniem, które czasem nie do końca pokrywają się z tym, do czego świadomie dążysz. Dzięki temu możesz trwale polepszyć nie tylko swoje samopoczucie, zdrowie psychiczne i fizyczne, ale również relacje z innymi ludźmi i funkcjonowanie w sytuacjach społecznych, również tych stresujących.

Pamiętaj że:
Wizyta u psychologa to zawsze maksimum dyskrecji i intymności – psycholog nie jest po to by cokolwiek oceniać, ale po to, aby pomóc. W swojej pracy kieruję się kodeksem zawodowym psychologa.